Alternatívne ubytovanie: Airbnb verzus Couchsurfing

Posted on Posted in Blog, Travel & Outdoor

Ako sme už písali v jednom z našich predošlých článkov, radi počas našich ciest využívame aj alternatívne formy ubytovania. Také, ktoré našu cestovateľskú skúsenosť posunú na nový level, lokálnejší, osobnejší a kultúrnejší. Najprv to bol couchsurfing, no neskôr sme si obľúbili aj airbnb.

Aký je rozdiel medzi Couchsurfingom a Airbnb?

Couchsurfing je zadarmo, ale nepredstavuje len ubytovanie. Ešte viac je o trávení času s domácimi, zdielaní sa a kultúrnej výmene, z ktorej sa môže rozvinúť dokonca až priateľstvo. Couchsurfing simuluje celosvetovú komunitu ľudí, ktorí si pomáhajú pri cestovaní. No “gauč” sa nedá len tak zarezervovovať. Najprv si oň treba požiadať. A čakať, či niekto odpovie. Bezpečnosť zabezpečujú referencie používateľov a tiež oficiálna verifikácia identity a bydliska používateľa. Kým sme boli len dvaja, couchsurfovali sme veľa. Odkedy sme už traja, jednak je s dieťatkom náročnejšie zohnať hostiteľa a tiež potrebujeme trošku viac istoty a komfortu. No nehádžeme flintu do žita, všetko príde v tom správnom čase a určite o tom napíšeme 🙂 (už to prišlo – prečítajte si o našom prvom rodinnom couchsurfingu 🙂 )

 

dsc09089-1-1

Claudio – Barcelona

 

Airbnb je na druhej strane platená služba, kde ide fakticky o dočasný podnájom izby, bytu alebo aj celého domu. No s bonusom lokálnej skúsenosti, kontaktu s domácimi a viac muziky za menej peňazí (pozor, neplatí o každej lokalite). Všetko však závisí od hostiteľa, koľko energie a času je schopný hosťom venovať a tiež na preferenciách hostí. Airbnb je teda súkromnejšie. A tiež flexibilnejšie. Z našej skúsenosti domáci odpovedajú rýchlo a rezervácia prebieha bez problémov. Business je business. Pre mnohých je to forma živobytia napríklad tým, že speňažia zdedenú nehnuteľnosť. No mnohí sa na víkend vysťahujú z vlastného domu alebo sa vzdávajú jednej alebo viacerých izieb, aby získali čiastočný príjem na financovanie svojho bývania alebo aj cestovania. Akokoľvek, pre nás je dôležitý pocit, že zažívame reálny život v krajine. Pretože bývame ako domáci, v typickom byte alebo dome, kde bývajú alebo bývali reálni ľudia. A keď to ešte niekomu pomôže, o to lepšie.

 

img_3401

Bývanie na mexický spôsob

 

Podobne ako couchsurfing, aj Airbnb funguje na báze obojstranných referencií a svojich používateľov verifikuje aj prostredníctvom facebooku, linkedinu alebo twitteru. Všetko samozrejme po súhlase používateľa. Pri výbere hostiteľa (či už pri couchsurfingu alebo airbnb) vždy dávame na vlastnú intuíciu a tiež referencie. Potenciálne ubytovanie si na airbnb zvykneme hneď počas vyhľadávania ukladať do wishlistov, ktoré sa dajú ďalej kategorizovať podľa mesta, typu alebo čohokoľvek. No problém wishlistov je, že ich počet rastie nezastaviteľne rýchlo a s nimi aj chuť cestovať 🙂

 

211b0736_original1

Airbnb dom v Mexiku

 

Zatiaľ sme využili airbnb trikrát. Dom s bazénom v Tulume (Mexiko), izba v Madride (Španielsko), dom pri mori v Zambratiji (Chorvátsko) a byt v Trevise (Taliansko). A sčasti aj vo Verone v Taliansku, ale to sme ešte airbnb nepoznali a našli me si hostiteľa cez hostelbookers.com. Všetky tri skúsenosti boli pozitívne a cenovo veľmi priaznivé.

Neváhajte sa v komentoch podeliť o vaše skúsenosti s airbnb, couchsurfingom alebo inými netradičnými alternatívami ubytovania.

Ak vás tento článok zaujal, like-nite náš Facebook page, aby ste mali priebežný prehľad o ďalších článkoch, ktoré pravidelne pridávame na blog a tiež iných zaujímavostiach, ktoré na blogu nie sú 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.