Čo je to ten Couchsurfing a prečo ho máme tak radi

Posted on Posted in Blog, Travel & Outdoor

Keď si couchsurfing zoberieme doslovne, tak je to surfovanie na gauči. No nie vo vode, ale v obývačkach iných ľudí. Po celom svete. Bezpečne a zadarmo. A ešte k tomu s obrovskou pridanou hodnotou.
Ako sa teda cestuje s couchsurfingom?

1. Lokálne

Couchsurfovanie prinieslo nášmu cestovaniu úplne iný rozmer. Lokálnejší. Osobnejší. Bývať u niekoho domáceho, kto sa s nami podelí o svoj život, o svoje príbehy, o svoje obľúbené miesta, jedlá a dá nám tipy z prvej ruky. V lepšom prípade nás aj sprevádza a môžme vidieť miesto jeho očami. Mali sme možnosť ísť za horizont bežnej “turistickej” skúsenosti. Jesť v tých naj reštikách, ale za dobré ceny. Baviť sa v tých naj podnikoch, ale s pocitom bezpečia. Vidieť krásne miesta, ale bez masy turistov. Byť v zahraničí, no cítiť sa ako doma (na gauči:) Kto raz skúsi couchsurfing, už niet cesty späť:)

 

dsc09008

Jean Paul a Monique – Provensálsko, Francúzsko

 

2. Interkultúrne

Študovala som medzinárodné vzťahy, pretože ma fascinujú cudzie jazyky a kultúry. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré je cestovanie moje najväčšie hobby. A couchsurfing mu dodal tú pravú šťavu.
Už to nie je len o pozorovaní okolia, ale aj o zažívaní reálnych ľudí. Ich jazyka. Ich jedla. Ich kultúry. Ich návykov. Ich mentality. Na vlastnej koži. Cez vzťah s nimi. No nie vždy je to jednoduché pochopiteľne. Nie s každým hostiteľom si tip-top rozumieme, nie u každého sa cítime úplne ako doma. Koľko ľudí, toľko chutí. Ale cestovanie je pre nás o spoznávaní ľudí, vecí, miest takých, aké naozaj sú. Aby sme sa cibrili v triezvom úsudku, tolerancii, dôvere, otvorenosti a zbavovali sa zrniek xenofóbie, ktoré do nás zasievajú médiá. A v tomto couchsurfing nepochybne boduje.

 

10257837_10152341577097719_1440551613761008855_o

Maria – Flores, Guatemala

 

3. Dobrodružne

Couchsurfing robí cestovanie podstatne lacnejším a tým aj častejším. Ale tiež menej predvídateľným, komfortným a plánovaným. Čo znamená viac “prekvapkovým”, zábavným a spontánnym. A teda viac dobrodružným. A dobrodružstvo je jeden z hlavných dôvodov, prečo cestujeme. Ostáva po ňom veľa príbehov, o ktorých môžme donekonečna rozprávať pri stole, ktoré nás rozveselujú v ťažších chvíľach a najmä príbehov, ktoré nás ako rodinu spájajú v pozitívnych spoločných spomienkach. A tým akoby sme mysľou mohli kedykoľvek odcestovať naspäť. A to je na nezaplatenie 🙂

 

dsc07383-1

Jernej – Bled, Slovinsko

Avšak, samozrejme všetko s triezvou hlavou. Cestovanie vždy prispôsobujeme svojim aktuálnym potrebám, aby ono slúžilo nám a nie my jemu. V minulosti sme si zvykli nakoncipovať výlet tak, že sme napríklad 5 dní couchsurfovali, 3 dni sme boli v hosteli alebo si prenajali byt cez airbnb. A keď sme mali chuť na relax, dopriali sme si dve noci v hoteli s raňajkami. A ten pomer bol pri každom výlete rôzny. No čo sa relaxu týka, ten si čoraz radšej doprajeme niekde na Slovensku alebo v jeho okolí. Bez dlhej cesty, organizácie, balenia. A víkend zvyčajne bohate stačí. To je pre nás relax v tom pravom slova zmysle. Keď už ale cestujeme stovky alebo tísicky kilometrov, nech to má potom tie správne grády 🙂 Chceme z toho vyťažiť čo najviac. Vidieť čo najviac. Spoznať čo najviac. Zažiť čo najviac. A za čo najmenší možný rozpočet. A už aj s našou Lu. Baby predsa nebude sedet v koute 😉

 

img_20160209_205952-1

Prvý roadtrip s Lu

Prvú spoločnú cestu máme už za sebou. Viac info k nášmu prvému rodinnému roadtripu si môžete prečítať tu. Nepodarilo sa nám žiaľ nájsť ubytovanie cez couchsurfing. Priznám sa, že hostiteľov, ktorí by ubytovali celú rodinu, je oveľa menej. Ale mám už nejaké nápady, ako na to a verím, že nabudúce to vyjde (Medzitým to už vyšlo! 🙂 Náš prvý couchsurfing s Lu je zdokumentovaný v tomto článku).

Dovtedy nám ostáva airbnb.com, ktoré vnímame ako zaujímavú alternatívu couchsurfingu a o ktorom píšeme v jednom z našich nasledujúcich článkov.

Užitočné webstránky:
www.couchsurfing.org
www.airbnb.com

Ak vás tento článok zaujal, like-nite náš Facebook page, aby ste mali priebežný prehľad o ďalších článkoch, ktoré pravidelne pridávame na blog a tiež iných zaujímavostiach, ktoré na blogu nie sú 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.