V predošlom článku sme sa s vami podelili o našu prvú skúsenosť s rodinným sťahovaním, konkrétne o prípravu naň. Teraz sa zameriame na praktické detaily, do čoho sme všetky veci pobalili a aké vychytávky nás príjemne zaskočili a pomohli k pohode pri sťahovaní a následnom prechodnom bývaní.
Tu je zoznam pomôcok, ktoré nám uľahčili sťahovanie :
- Škatule
Súčasť snáď každého sťahovania v dnešnej dobe. Majú ideálny tvar na naloženie aj ponosenie. Balili sme do nich najmä knihy, veci z kuchyne, obývačky, dokonca aj kúpelky. Použili sme väčšie škatule a menšie škatule z Ikei – obe originál určené na sťahovanie. Nejaké nám požičali kamaráti a nejaké sme kúpili. No nakoniec sme ich potrebovali oveľa viac, ako sme čakali. Odhadovať od oka sa nám neosvedčilo. Odporúčame skôr popočíťat skrinky, ktoré doma máte a riadiť sa orientačne týmto číslom pri nákupe/požičiavaní krabíc. A prihodiť ešte nejaké do rezervy. Optimizmus sa v tomto prípade veľmi nevypláca.
- “Vysávacie” obaly na textílie
Toto sme ani nevedeli, že existuje. Požičal nám to Miškov kamoš. Menšie a väčšie obaly z Ikei. A bolo to výborné na zbalenie perín, obliečok, uterákov, obrusov alebo iných textílií, kde mi nevadilo prípadne pokrčenie resp. boli určené na dlhodobejšie uskladnenie. Výhoda je v tom, že vak po vysatí vysávačom zmenší svoju veľkosť o tretinu až polovicu. Čiže šetrí priestor a ľahšie sa prenáša. A keďže je priesvitný, jednoduchšie sa potom identifikuje, čo v ňom je. Vysávanie obalov bola tiež celkom sranda a také zlepšenie nálady popri celom tom zhone. Vidieť ako sa to celé zmenší bolo fascinujúce. Normálne sme sa predbiehali, kto bude vysávať. No darmo, rodičia = veľké deti 🙂
- Vrecia
Pôvodne sme v nich plánovali prenášať oblečenie. No v praxi sa nám na to neosvedčili, pretože (aspoň tie naše) mali výraznejší plastový zápach a to ani neboli určené na odpadky. Tie boli ešte horšie. Nakoniec sme v nich preniesli tašky, vaky, kabelky a podobný artikel. Na oblečenie sa nám zdal oveľa vhodnejší nasledujúci výrobok.
- Taška na oblečenie
Do vysávacích obalov sme oblečko dávať nechceli kvôli krčeniu. A tak sme v Ikei objavili Dimpa tašku. A je fakt praktická. Priesvitná, dobre drží a dá sa dať cez plece. Využívame ju teraz aj na uskladnenie vecí. Veľmi veľa oblečka sa do nej zmestilo, na pohľad by som to nebola povedala. Bol to taký risk, či to nebudú zbytočne vyhodené peniaze, ale nakoniec to bola radosť baliť do nej veci. Stačili nám len dve tri. No bolo to tým, že sme mali polovicu oblečka už v skrini v malých a veľkých textilných škatuliach (samozrejme tiež z Ikei:). Počas tehotenstva som mala silnú potrebu triediť a vyhadzovať veci. A o tie hodnotnejšie, čo ostali, som sa potom mohla lepšie postarať. Ten pocit, že už mi v dvojizbáku nepadá všetko na hlavu, bol oslobodzujúci. Vďaka Bohu za tehotenské hormóny 🙂 Konečne som sa prinútila zbaviť svojho zberateľského syndrómu. Pri sťahovaní som bola za to tak rada. No stále mám pocit, že tých vecí je zbytočne veľa a do najbližšieho sťahovania chcem urobiť ešte jednu čistku.
- Noviny/papier
Na riady a keramiku. V tomto sme trošku tápali, tak nakoniec sme použili klasiku – len noviny a papier na pečenie/balenie. Plus zopár zostatkových “pukacích” obalov. Takže nemám tip na nič konkrétne. Tak trošku tŕpnem či noviny nepustia tlačovú farbu, keďže niektorý riad nechávam uskladnený do ďalšieho sťahovania. Potešíte ma vašimi tipmi dole v komentároch:)
- Nálepky
Alfa a omega celého balenia. V Ševte sme nakúpili nálepky na označovanie krabíc a tašiek. Praktické najmä pre sťahovanie do prechodného bývania, kde krabice dočasne plnia funkciu nábytku. Ale myslím, že nejaký systém sa oplatí dodržať aj pri “jednoritom” sťahovaní s rodinou. S malými deťmi človek nikdy nevie, ako dlho vykladanie vecí potrvá a minimálne prvé dni/týždne/možno až mesiace je na nezaplatenie vedieť rýchlo nájsť čo treba.
- Potravinová fólia
Tento tip sme sami nevyužili, pretože sme sa sťahovali bez nábytku. No naši známi áno a prišiel mi veľmi užitočný a časovo úsporný. Oblečenie nemusíte vyťahovať zo skríň. Vytiahnete celú poličku a dookola ju aj s oblečením obalíte priesvitnou potravinovou fóliu. Po presťahovaní tak máte veci hneď k dispozícii. Deti sa ráno raz dva vychystajú do školy, lebo veci sú na svojom pôvodnom mieste. Veľmi bystrá myšlienka, tak som sa ju rozhodla pridať do tohto zoznamu.
- Batožina na prvú noc
Toto už nebolo úplne súčasťou nákupného zoznamu, pretože kufre doma máme. Pôvodne sme do nich chceli pobaliť nejaké veci, no potom mi napadlo, že nás do nich zbalím akoby na dovolenku. Aby sme prvé dni mali všetko dôležité po ruke. Kvôli Lu musíme vždy myslieť o krok vpred. Okrem toho sme do dvoch vysávacích obalov zbalili už navlečené periny, s pyžamami a Luckinými “potrebami na spanie”. Keď sme večer o ôsmej donosili posledné veci, okolo nás kopec ľudí a čistý chaos (tomuto by nezabránil žiadny planning). No to, že sme do desať minút mali kam uložiť vynervovanú Lu, bolo neskutočne upokojujúce. Čo by som ešte pre budúcnosť doriešila, sú nejaké základné riady. Ráno sme vstali, mali sme po ruke jedlo, ale nebolo ho z čoho jesť. Chvíľku trvalo, kým sme sa zorientovali, kde sú tie krabice s riadmi. A Lu popri tom začala vybaľovať nejaké veci samozrejme. Chybička se vloudí, ale nabudúce budeme múdrejší. Keby sme sami, nemusíme sa nijak extra nad sťahovaním zamýšľať. Ale s Lu je to dvakrát tak náročné a príprava a plánovanie nám pomáhajú v tom, aby to nebolo stokrát náročnejšie. Pre nás, ale hlavne pre Lu.
Samozrejme čím viac pomôcok si človek požičia a teda nemusí ich kupovať, tým lepšie. Zas nech z toho sťahovania nezbankrotujeme 🙂 No investovať pár eur do vecí, ktoré uľahčia chod sťahovania z nášho pohľadu nie je zbytočná investícia. A zase máme čo ďalej požičiavať my a pomôcť tým niekomu inému.
Tretia časť (preprava) série článkov o sťahovaní je už tiež na blogu 🙂
Ak vás tento článok zaujal, like-nite náš Facebook page, aby ste mali priebežný prehľad o ďalších článkoch, ktoré pravidelne pridávame na blog a tiež iných zaujímavostiach, ktoré na blogu nie sú.