Bicyklovanie po Istrii

Posted on Posted in Blog, Outdoor, Travel & Outdoor

V prvej časti článku o našom predĺženom víkende v Zambratiji ste sa dočítali o celom výlete, ako takom a tiež o našej prvej skúsenosti s už batoliatkom pri mori. Teraz vám povieme niečo o viac o našom airbnb ubytku a tiež bicyklovaní, ktoré prinieslo  neuveriteľnú pohodu do celej “dovolenky”.

Na záhrade pri mori

 

V jednom z predošlých článkov sme písali o portáli airbnb. Alternatívnej možnosti ubytovania, ktorú radi využívame pri cestovaní. Najmä odkedy máme našu Lu a potrebujeme priestornejšie a vzdušnejšie bývanie. No tento rok sme sa na airbnb prehrabávali trošku dlhšie, nakoľko sezóna už bola v plnom prúde. A tie najlepšie vychytávky už boli samozrejme obsadené. No nakoniec nás airbnb na mapke upozornilo na zaujímavé ponuky na Istrii a spomenuli sme si na jednu ponuku uloženú v mojom airbnb wishliste, ktorý som v minulosti vytvorila. A bola voľná presne v ten týždeň, kedy sme potrebovali cestovať. Tak to určite nemohla byť náhoda, ale úsmev zhora:). Nebola to však ideálna ponuka. Bola to garzonka, čiže len jedna izba (hľadali sme dve, aby sme mohli normálne existovať, kým Lu spí). A podľa obrázkov to nebol žiadny Hilton. No stavili sme na lokalitu v centre dediny, prakticky priamo na pobreží. A krásnu záhradku. S kiwowníkom, viničom a príjemný sedením s výhľadom na more. To nám vykompenzovalo aj chýbajúcu druhú izbu. Aspoň sme boli stále vonku. Naše obľúbené open air holiday sa podarilo zrealizovať aj tento rok. A tentokrát fakt za pár babiek (5 nocí = 270 EUR). Ako za starých čias s rodičmi, ale bližšie k pláži a bez neistoty hľadania ubytka priamo na mieste.

dsc_0114-copy

 

Cyklovychádzky do Umagu

dsc_0179

Bicyklovanie patrí medzi našu najnovšiu spoločnú rodinnú aktivitu. Druhú v poradí, pri ktorej sme všetci traja naraz spokojní (prvou je kúpanie:). Takže to bolo jasné. Naše bicykle nemôžu predsa ostať doma! A neoľutovali sme. Zo Zambratije až do Umagu viedla po pobreží prevažne tienistá cyklotrasa. Prechádzala pomedzi plážové vacation rezorty (také tie bungalovové so športoviskami, bazénmi – vypichli by sme rezort Stella Maris, keby niekoho zaujímalo takéto niečo). Tam bola trasa veľmi upravená. Premával tadiaľ dokonca aj turistický vláčik z Katora priamo do Umagu. No úsek zo Zambratije do Katora bol menej zdevelopovaný. Hrbolatá poľná cestička. No proste zase ako na konci sveta:) Ale dalo sa to s Lu zvládnuť. Využili sme dni, keď sa zobudila ráno pred šiestou a vzduch ešte nebol nepríjemne prevarený. Bože ten pocit. Každý happy, všade okolo nás more, stromy, vánok, slnko. Do Umagu sme nabehli tak po polhodinke. Cyklotrasa tam viedla cez prístav. Až sme sa dostali do centra. Stojany boli na každom kroku, tak zaparkovať bolo kde. Lu sme vypustili v malom parčíku, nech sa trošku osvieži, napije, nakojí. Centrum Umagu je maličké. Celkovo v meste žije okolo 13 tisíc ľudí. Orientačným bodom nám bol vždy kostol, pri ktorom je námestíčko s kaviarňami. Tak sa pre nás Umag stal miestom, kam sme chodili na kávu alebo aj palacinky. Aby sme mali nejaký cyklistický cieľ. A nezdržali sa dlho, pretože ozón je neúprosný. O dvanástej (na obed) sme mali “večierku”. Lu išla spať a my do tieňa. Prípadne do reštiky u susedov. Vysielačka je dobrá vec na dovolenku nielen s bábätkom, ale aj s batoliatkom. Cyklovýletiky veľmi zdynamizovali celý náš pobyt. A kúpanie ho zase zrelaxovalo. Takže našli sme náš spôsob, ako si užiť cestovanie aj s batoliatkom.

 

 


Reštaurácia Gróf v Slovinsku (zastávka cestou tam)

 

A ako to dopadlo s našim rozpočtom? Minuli sme ho samozrejme do poslednej kvapky, ale zmestili sme sa (nákupy v supermarketoch však nikdy nepočítame, pretože tie by sme robili aj doma a cenové rozdiely už naozaj nie sú také, ako za “komanča”). Aj sme si uvarili, aj sme si zagurmánčili v reštike (aj keď teda samozrejme v rámci možností na konci sveta :). Nemíňali sme na (pre nás) nepotrebné, ale sústredili sa na to, ako z každého dňa vyžmýkať čo najviac pohody, smiechu a zážitkov. Cestovanie vždy niečo stojí, ale ísť sa niekam len okúpať naozaj nemusí byť veľká položka vo veľkej vzdialenosti. Keď si to vhodne prispôsobíme. Iné roky nás k nízkonákladovému cestovaniu motivovala najmä chuť vypadnúť niekam viackrát za rok, teraz je to zase náš sen o dome a záhrade. No výsledok v každom prípade stojí za tú námahu. Vždy prídeme domov ako vymenení a akoby čerstvo zaľúbení 🙂 Taký náš family building. A tentokrát najmä poriadne vykúpaní, vyvetraní, vyrozprávaní a vybajkovaní. A tých 5 nocí na Zambratiju bolo tak akurát. Nabažiť sa mora, oddýchnuť a ísť domov.

A určite sa tam ešte vrátime.

V nasledujúcom článku napíšeme praktické tipy pre začínajúce cyklorodinky, konkrétne sa zameriame na prípravu (čo k tomu treba) a testovaciu jazdu (ako začať).

Ak vás tento článok zaujal, like-nite náš Facebook page, aby ste mali priebežný prehľad o ďalších článkoch, ktoré pravidelne pridávame na blog a tiež iných zaujímavostiach, ktoré na blogu nie sú 🙂 

Leave a Reply

Your email address will not be published.