Január a február sú ideálne mesiace na plánovanie letnej dovče. Takej tej klasickej rodinnej pri mori. Tá som vlani zistila, že je najdrahšou formou cestovania s deťmi (na moje prekvapenie), no tiež som zistila, že v januári či februári sa to dá najlepšie skamuflovať….more a piesok je čisté montessori a sledovať, ako sa pri ňom naše deti hrajú, sú spokojné, kludné, moje vlasy vyfúkané od vetra, nohy vypeelingované od piesku, tatino vysmiaty pri pivku….stojí mi za to zamýšľať sa nad tým už polroka vopred, aj keď sme boli predtým viac zvyknutí na spontánne cestovanie…no teraz ho potrebujeme mať hlavne pohodové….a ideálne nenákladne…takže už som aj ja first moment mama…
Až deti ma naučili premýšľať dovolenkovo, nenáhaňať sa, kašlať na itinerár a len tak žiť pre daný moment….aj keď to s deťmi nie je “dovolenka” v pravom slova zmysle, no za tie roky mi prešlo hlavou zopár myšlienkových pochodov, ktoré nám pomáhajú k (aspoň trochu) pohodovej dovolenke s deťmi:
1.Menej je viac
Kam nás to vnútorne ťahá? Čo zvládneme v pohode s (našimi) deťmi? Koľko sme za to ochotní alebo schopní zaplatiť? Chceme sa len hrať na pláži alebo aj cestovať? Čiže jasné očakávania a budget ešte predtým, ako ma začnú lákať prvé ponuky….a totálne mi motať hlavu 😀 Inak, veľmi pohodovo sa nám začalo javiť mať jednu hlavnú station na týždeň a odtiaľ robiť výlety…
Môj tip: vyberajte destinácie, ktoré ponúkajú veľa na malom priestore a sústreďte sa na ne….menej presunov, sťahovania = viac zážitkov, pohody = family connection… ak chcete napr. spojiť poznávací zájazd s pobytom pri mori, odporúčame Atény…. 🙂
2.Hlavne jednoducho
Je to všetko reálne? Resp. ľahko zrealizovateľné? Aké mám možnosti dopravy z miesta, kde žijem? Na koľko prestupov sa s deťmi cítime? Ako naše deti reagujú v bežnom živote na presuny, odchody, príchody? Každopádne deti sú oveľa pohodovejšie tvory, keď majú jednoduchý život….a verte mi, že pri dvoch (či viacerých) je veľmi dôležité, aby boli čo najviac v pohode 😀
Môj tip: ak máte radi nezávislosť a flexibilitu, nebojte sa vydať na dovču na aute, aj keď všetci vaši susedia chodia letecky, lebo sa to v aute s deťmi “nedá vydržať”….a ak sa cítite, ako tí susedia, choďte niekam lietadlom…proste dajte na svoj pocit a svoje deti, je to vaša dovolenka…a keby z toho bol prúšvih, na budúci rok to môžte spraviť celé úplne inak…napr. naše prvé dovče s novým bábom boli autom v Severnom Taliansku, boli veľmi pohodové a ešte aj so záujímavými výletmi…
3.Oáza
Aj vás znervózňuje tlačenica v malej izbe a preskakovanie kufrov? Ponorka cez obedné uspávanie, kedy jeden budí druhého? Tak to ste ako my a potrebujete proste viac dýchať na cestách. Najlepšie v apartmáne, pretože pri cestovaní s deťmi trávime na ubytku viac času – je to taká naša malá oáza, kam sa chodíme s deťmi upokojiť, dočerpávať sily, spracovávať stimuly, zlé nálady a siestovať (o tom viac v časti o rutine). Preto ubytko veľa urobí…
Môj tip: Pri výbere sa sústreďte na rodinné izby, apartmány, štúdiá, prepojené izby…v tom februári je ešte dobrý výber aj veľa výhodných dealov….moja najnovšia vychytávka sú aparthotely a čo sa týka ubytka u domácich, jednoznačne airbnb (viem vám tam posunúť zľavu na prvý pobyt až do výšky 39 EUR 🙂 )
4.Intrák style – Kuchynka a práčka
Poznáte ten pocit, keď sa začnete baliť, kufor po chvíli už puká vo švíkoch a vy ste ešte nezabalili polku vecí? Minimalistické balenie je milé, no len, ak je na ubytku k dispozícii aj práčka….vďaka ktorej nie ste v strese, keď váš malý bubulo na seba vyleje celú polievku po druhýkrát za deň, prípadne si vaša mladá potenciálna hviezda hodí dance so zmrzlinou, ktorá skončí zase na tričku…(zdravím Lu 😉 )
A keď máme ubytko bez stravy alebo len s polpenziou, kuchynka je life-saver (v preklade Mitch Bukemen). Aj príprava obyčajného sendviča sa bez kuchynky môže zvrhnúť na čistú jungle (vlastne špinavú.. :D), umývanie riadu v kúpelni, batolivý bufet pod stolom (odtiaľ chutí jedlo vraj najlepšie), neustále okrikovanie detí, ktoré sú z domu zvyknuté pomaháť pri varení….zažili sme v Zurichu a dúfam, že už nezažijeme 🙂
Môj tip: Samozrejme môže prísť ponuka, kedy treba práčku či kuchynku oželieť (all inclusive a tak)….a spoliehať sa na to, že deti na seba strhnú celú pozornosť (bellissimi!complimenti!) a nikto si nevšimne, že ja točím troje šaty celú dovču, aby som mohla zapratať väčšinu batožiny detskými vecami…dobrý odpútavač pozornosti je aj červený rúž…dokonca aj od kruhov pod očami z nočnej koyoparty 🙂 a klobúk s okuliarmi ani nehovorím…ten sa dá dokúpiť našťastie aj na mieste…
5.Krása podpalubia
Ak ste držgroš na letenky ako ja, bacha na lákadlo príručnej batožiny v cene (aj keď aktuálne sa tie pravidlá už dosť pomenili…). No pointa ostáva tá istá. Nejde ani tak o veľkosť batožiny, ako o to, či ide s vami do lietadla alebo do podpalubia….to, čo ide do lietadla prechádza prísnou kontrolou, čo je úplne jasné…no niekto to musí na ten pultík s rýchlosťou svetla povykladať…čoho dôležitosť som si neuvedomovala, keď som letela v tehotenstve….
…a tak som si dala ja tehufitness pri pultíku a Miši babyfittness s batolivou Lu….hneď mi napadlo, že toto nesmieme zažiť s dvomi malými turbami 🙂 …pretože povykladať tie všetky batožiny a naháňať pri tom deti by už vôbec nebolo vtipné…a obávam sa, že pán strážnik pri detektore kovov by nám ich nepodržal na rukách – minimálne sa tak nikdy netváril….:D
Môj tip: Nebuďte držgroš ako ja, priplaťte si k lacnej letenke aspoň jednu poriadnu batožinu do podpalubia, kam si podávate všetku drogériu, nožničky na strihanie nechtov (áno, kedysi som balila takéto veci :D) prípadne vreckový nožík na natieranie chlebu na pláži (to som začala baliť ponajnovšom :D). A bacha….Ryanair z BA má teraz veľmi prísne podmienky na batožinu, pomaly len kabelku v cene…leťte radšej zo susednej Viedne s Laudamotion a ostane vám v cene príručná batožina, na akú ste boli zvyknutí s tým, že vám ju dajú do podpalubia (čo je vlastne pozitívne pre rodinky….)
6.Skutočné baby-friendly
Nemyslím tým teraz typ hotela. Tie sú niekedy tak baby-friendly, že sú až unfriendly….prilíš veľa detských atrakcií, šmýkal, tobogánov….pre väčšie deti síce paráda, no pre tie menšie zbytočne veľa stimulácie, možností na výber, hisákov, súrodeneckých fightov a kmitania rodičov (nič z toho nelubime 🙂 ). A ešte k tomu tie všetky možnosti zvyšujú cenu hotela. Preto sa nám najviac osvedčilo jednoduché ubytovanie. Buď na súkromí (bytik a tak) alebo jednoduchý hotel – menšia reštika, jeden obyčko detský bazén alebo aj bez neho – pláž je pre najmenších ideálne letné prostredie na pohodovú hru (ak nevedia o niečom lepšom 🙂 ). Alebo okolitá príroda, cyklotrasa, mesto…podľa toho, kam idete…
Môj tip: Lokalita urobí všetko. Pláž, príroda, či historické centrum (podľa toho, čo plánujete) majte do pár minút peši. Dlhé presuny hltajú čas alebo aj detskú ochotu spolupracovať – najmä ak sú po ceste zaujímavé výklady s lepkavými loptičkami či skákajúcimi pavúkmi (v lepšom prípade umelými :D…)Takže radšej priplatiť za polohu blízko bodu záujmu, to urobí z dovolenky s deťmi “luxusnejší” zážitok ako 5 hviezdičkový hotel s aquaparkom…no ak ho nájdete v dobrej lokalite za dobrú cenu a máte chuť poposilovať lýtka, bookujte aj ten…ak máte chuť na retro more s pieskom za pár stovák (eur aj kilometrov), skúste chorvátsku Zambratiju
7.Rutina
Alebo režim. Myslím ten, čo sa úplne zničí odcestovaním z domu? Myslím presne ten. No netreba zúfať. Vytvoríte si nový. Deti ho vytvoria. Svojimi spánkami (oni majú skvelú vlastnosť – spia všade). A my rodičia ho v rámci pudu detí aj sebazáchovy musíme udržať….kľúčová je siesta. Cez obed ísť do tieňa, chládku, ticha….. vyložiť nohy, pripraviť sa na dlhé popoludnie, zaujímavý večer (či tú nočnú koyoparty :D). Toto pomáha nielen deťom, ale aj rodičom…či už to je na hotelovej izbe, apartmáne, v mestskom parku, či v aute (ak výletujete), pevné nervy sú základ a nič lepšie ako siesta na to nie je (praktizujeme povinne aj doma).
Môj tip: Aj keď všade píšu, že netreba brať so sebou zbytočne plienky, výživy, lebo veď sme v EU a všade všetko predávajú…ja vám poviem, že predsa niečo pribaľte. Na prvé dni. Najmä prvé ráno….ak sú aj vaše deti na dovolenke také excitované, ako tie naše, zobudia sa o piatej (pápá domáci režim), nebudú chcieť s raňajkami čakať až do siedmej, kedy otvára hotelová reštaurácia či miestny supermarket (ak máte šťastie 🙂 ) – hladné deti sú najhorší štart do dovolenky, to mi verte…
A sme na konci článku, ďakujem, ak ste prečítali až sem. Znamená to, že aj vaše deti sú ako pingpongové loptičky a naplánovať s nimi pohodovú dovču je ako písanie diplomovej práce… 🙂 Som rada, že v tom nie som sama…..no všetky tieto tipy sú len drobnosti a muchy, ktoré sme za tie roky vychytali…ale samozrejme nič vám ani nám nedokáže garantovať pohodovú dovču s deťmi…lebo deti sú deti. Nevyspytateľné tvory, ktoré majú svoj vlastný svet….a dovolenky s nimi sa stávajú dobrodružnými cestami…ani také tučniaky na Antarktíde by sa nechytali….a to mám na nich najradšej…že ma zjednodušili a naučili vidieť dobrodružstvo aj v obyčajnej dovolenke pri mori, na ktorej som predtým nevedela obsedieť (aj keď teraz by som už vedela obsedieť celé dni aj týždne …. 🙂 )
Čas strávený s rodinou mimo domu je vždy náročný, no tiež vždy prinesie veľa nových (praktických) inšpirácií do každodenného života, nové prezývky či vtipné slová, smiešne príhody a spomienky, na ktoré budeme potom sladko spomínať pri víne, keď naše deti budú žiť vlastné životy a plánovať dovolenky bez nás…
Tak vám prajem príjemné plánovanie dovoleniek s vašimi deťmi, kdekoľvek ich strávite…aj keby len na jazere vo vedľajšom kraji….nejde o to, ako ďaleko či lukratívne…..ale hlavne tak po vašom a pohodovo….
Ak sa vám tento článok páči a zdá hodný šírenia, budem vďačná za like či share ? … môj blog môžte ďalej sledovať na Facebooku aj Instagrame. Priebežne pridávam zaujímavé stories, foto aj info o nových článkoch…teším sa na vaše komentáre…